AKTYWNY SAMORZĄD
"AKTYWNY SAMORZĄD" - dofinansowanie do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora (Obszar E)
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie informuje, że Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął dokument pn. Kierunki działań i warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny Samorząd” w 2025r.
Dla kogo pomoc?
Pomoc uzyskasz jeśli: masz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub w przypadku dzieci do 16 roku życia – orzeczenie o niepełnosprawności i na podstawie skierowania Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) – korzystasz z koncentratora tlenu lub respiratora.
Wniosek można złożyć:
- We własnym imieniu – gdy osoba jest pełnoletnia i ma zdolność do czynności prawnych,
- W imieniu i na rzecz osoby niepełnoletniej – gdy jest się rodzicem lub opiekunem prawnym tej osoby,
- W imieniu i na rzecz osoby pełnoletniej nie posiadającej zdolności do czynności prawnych – gdy jest się opiekunem prawnym tej osoby, w imieniu osoby udzielającej Ci pełnomocnictwa notarialnego lub w zwykłej formie pisemnej (druk określony w systemie SOW).
Gdzie możesz złożyć wniosek?
Wniosek złożysz elektronicznie za pośrednictwem platformy SOW (System Obsługi Wsparcia) https://sow.pfron.org.pl/logowanie. Jest również dostępna ze strony startowej na naszej witrynie. Podasz tylko niezbędne dane i informacje. Jeśli będziesz miał problem z wypełnieniem wniosku, zadzwoń na bezpłatną Infolinię 800 889 777 lub napisz na adres mailowy sow@pfron.org.pl
Dofinansowanie każdorazowo zostaje udzielone na podstawie złożonego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami, które został określone w systemie SOW w zakładce pn. „wzory załączników” jest to m.in. zaświadczenie o korzystaniu ze świadczenia zdrowotnego, oświadczenie o dochodzie, załącznik nr 2 - Oświadczenie Wnioskodawcy.
Termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie:
Wniosek o przyznanie dodatku w Obszarze E można złożyć od dnia 2 stycznia do 31 grudnia 2025r.
Nabór wniosków rusza wcześniej niż w pozostałych zadaniach programu, aby umożliwić złożenie wniosku o refundację kosztów jeszcze za lipiec 2024 roku wszystkim osobom, które z różnych względów nie zdążyły złożyć wniosku w 2024 roku. Jeśli złożysz wniosek w styczniu, to możesz uzyskać dodatek za 6 minionych miesięcy – od lipca do grudnia 2024 roku. W programie obowiązuje okres kwalifikowalny na refundację poniesionych kosztów – 180 dni przed złożeniem wniosku.
Wypłaty dodatku na wnioski złożone w 2025 roku rozpoczną się jednak nie wcześniej niż w drugim kwartale roku. W pierwszym kwartale roku powiaty dysponują wyłącznie środkami przekazanymi na realizację wniosków złożonych w programie w 2024 roku. Po ich rozliczeniu otrzymają z PFRON środki na realizację nowych wniosków.
Jaki jest przedmiot pomocy?
Jest to dodatek na pokrycie kosztów opłaty za energię elektryczną w formie refundacji kosztów energii elektrycznej, związanych ze zwiększonym jej zużyciem w związku ze stałym, intensywnym korzystaniem z koncentratora tlenu lub respiratora.
Jaka jest wysokość pomocy?
100 zł miesięcznie.
Możemy zrefundować koszty poniesione od dnia 1 lipca 2024 r.
Ile razy możesz złożyć wniosek?
We wniosku musisz wskazać okres objęty zwrotem kosztów opłaty za energię. Okres ten nie może być dłuższy niż 6 miesięcy i krótszy niż 3 miesiące. Czyli można złożyć maksymalnie 4 wnioski w ciągu roku.
Przykład: Jeśli otrzymałeś już dodatek za okres od lipca do październik 2024r to za pozostałe miesiące korzystania z koncentratora/respiratora wniosek możesz złożyć początkiem lutego i starać się o dofinansowanie za listopad 2024r, grudzień 2024r, styczeń 2025r (za 3 minione miesiące),
lub
złożyć wniosek w maju 2025r i otrzymać dodatek (za 6 minionych miesięcy) za okres od listopada 2024r do kwietnia 2025r.
Każdy przypadek jest indywidualny dlatego przed złożeniem wniosku należy sprawdzić kiedy zostało wydane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, od kiedy zostało przyznane świadczenie na korzystanie z koncentratora/respiratora, czy wcześniej zostało już przyznane dofinansowania (za jakie miesiące) i wówczas wskazać okres objęty refundacją kosztów opłat za energię.
Kto rozpatruje wniosek i wypłaca dodatek?
Realizatorem programu jest samorząd powiatowy, w którym obecnie zamieszkuje osoba z niepełnosprawnością – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie.
Podstawą do wypłaty dodatku w ramach wniosku jest zaświadczenie podpisane (wraz z pieczątką imienną) przez lekarza lub lekarza specjalistę lub fizjoterapeutę lub pielęgniarkę z zespołu realizującego świadczenie długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem, lub opieczętowane przez świadczeniodawcę (placówkę medyczną, która realizuje dla Ciebie opiekę domową) i podpisane przez osobę upoważnioną przez tę placówkę.
Co będzie się działo po złożeniu wniosku?
Powiatowe Centrum Pomoc Rodzinie sprawdzi, czy spełniasz warunki do wypłaty dodatku. Sprawdzi również, czy poprawnie i kompletnie wypełniłeś wniosek. Jeśli nie, musisz go uzupełnić. Dodatek jest wypłacany ze środków publicznych, dlatego jesteśmy uprawnieni do kontroli zgodności Twojego wniosku ze stanem faktycznym.